enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
16,3644
EURO
17,5462
ALTIN
974,58
BIST
2.418,10
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
26°C
İstanbul
26°C
Açık
Perşembe Açık
25°C
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Az Bulutlu
24°C

İstanbul’da semt isimleri

06.05.2018 12:08
0
A+
A-

Tarihe beşiklik eden şehir, İstanbul Uğruna nice savaşların yaşandığı, nice komutanların rüyasını süslemiş, Peygamber Efendimizin övgüsüne mashar olmuş, fethi ile çağ kapanıp, çağ açılan, dünyanın sayılı şehirlerinden, medeniyetin beşiği İstanbul. Dünya tarihine beşiklik eden bu koca şehir bir çok millete ev sahipliği yapmış ve zaman içerisinde çokça değişikliği uğramış. Peki hiç düşündünüz mü İstanbul’da bulunan […]

Tarihe beşiklik eden şehir, İstanbul

Uğruna nice savaşların yaşandığı, nice komutanların rüyasını süslemiş, Peygamber Efendimizin övgüsüne mashar olmuş, fethi ile çağ kapanıp, çağ açılan, dünyanın sayılı şehirlerinden, medeniyetin beşiği İstanbul.

Dünya tarihine beşiklik eden bu koca şehir bir çok millete ev sahipliği yapmış ve zaman içerisinde çokça değişikliği uğramış. Peki hiç düşündünüz mü İstanbul’da bulunan semtlerin isimleri nereden geliyor diye.

Hadi birlikte bakalım.

ASMALIMESCİT: Bu sokağa adını veren Asmalı Mescit bugün ortada yok. Ama mescidin II. Bayezid zamanında padişahın Tersane-i Amire’deki kalfatçı başısı Yunus Ağa’ya yaptırıldığı biliniyor.

BELGRAD ORMANI: Ormanın adı Kanuni Sultan Süleyman döneminde kurulan Belgrad Köyü’nden geliyor. Belgrad Köyü 1521 Sırbistan seferinden sonra İstanbul’a getirilen Sırp tutsakların yerleştirilmesi amacıyla kurulmuştu.

CİHANGİR: Kanuni Sultan Süleyman’ın, Tophane ile Fındıklı arasındaki kıyıdan 300 basamakla ulaşılan yüksekçe bir yere oğlu Cihangir’in anısına yaptırdığı cami, semte adını vermiştir.


GALATA: Galata semtinin adını, Rumca ‘süt’ anlamına gelen ‘gala’ kelimesinden aldığı iddia edilir. Bir zamanlar Galata’da inek ahırları ve süthaneleri bulunması bu iddiayı güçlendiriyor.

AHIRKAPI: Sarayburnunda,Sirkeci-Cankurtaran arasındadır. İstanbul un sur kapılarından biri buradadır. Osmanlı döneminde sarayın has ahırları ve daha sonraları İst. Belediyesinin ahırlarının burada olması sebebiyle bu isimle anılmaktadır.

AYAZAĞA: Kentin Avrupa yakasında Şişli-Maslak-Hasdal arasındadır. Yeniçeri Kethüdası Ayas Ağa nın yöredeki çiftliği ve çevresindeki oluşan yerleşime Ayasağa denilmiş zamanla isim Ayazağa ya dönüşmüştür.

AYRILIK ÇEŞMESİ: Anadolu yakasında, Kadıköy’den Acıbadem e giderken Haydarpaşa’dan gelen yolla kesiştiği yerdeki semttir. Eskiden Trakya ve İstanbul’dan hacca gidecek olanlar burada toplanırlar ve hep birlikte yola çıkarlarmış. Hacı adayları yakınları ile burada vedalaşıp yola çıktıklarından semte Ayrılık çeşmesi adı verilmiştir.


BAKIRKÖY: Kentin Avrupa yakasında Ataköy-Florya arasında, Marmara kıyısındadır. İlk çağlarda Hebdamon Septimus adıyla anılmaktaydı. Bizans döneminde yazlık olarak kullanılmıştır . Constantinus (Büyük) zamanında buraya saraylar, köşkler, kiliseler yaptırmıştır. Bizans’ın son döneminde Makrihori, Osmanlı döneminde Marki Köy olarak bilinen semtin adı Cumhuriyet’in ilanından sonra Bakırköy olarak değişmiştir…

BALAT: Avrupa yakasında Fener-Ayvansaray arasında, Haliç kıyısındadır. Bizans döneminde imparatorluk saraylarından biri olan Blahernai Sarayı’na buradaki sur kapısından gidiliyordu. Bu kapı ‘Aios İoannes’ kapısı veya Palation (Saray) kapısı olarak anılıyordu. Daha çok kullanılan Palation semte isim olarak verilmiş isim zamanla Balat’a dönüşmüştür…

BEBEK: Avrupa yakasında, Boğaz kıyısında, Arnavutköy-Rumelihisarı arasındadır. Antik çağda Artemis’in adak yeri bulunan Khelai adında küçük bir köydü. Semt adını Fatih Sultan Mehmet tarafından burada ikametle görevlendirilen Bölükbaşı’nın lakabı olan Bebek’ten almıştır…

BEŞİKTAŞ: Avrupa yakasında, Boğaz kıyısında, Ortaköy-Dolmabahçe arasındadır. Tarihte bilinen ilk adı İasonion’dur. Sonraları Sergion, Daphne, Diplokinion gibi isimlerle anıldı. Bugünkü adıiçin iki ayrı söylenti vardır. I- Barbaros Hayrettin Paşa gemilerin bağlanması için sahile beş büyük taş diktirmiş ve bu taşlardan dolayı yöreye Beştaş denilmeye başlanmış, isim zamanla Beşiktaş a dönüşmüştür. II– Bizans döneminde bu günkü iskele meydanına dikilen Diplokinion sütununun beşik şeklinde olması sebebiyle yöreye Beşiktaşı denmiş, zamanla isim Beşiktaş olarak değişmiştir…


TAKSİM: Ünlü Taksim Meydanı kelime anlamıyla örtüşen bir semt. Taksim isminin gelişi 19. Yüzyıla dayanıyor. Civar yerlerden içme suyu buraya getirilir ve dağıtımı da bu meydandan yapılırdı. Dağıtım kelimesinin eş anlamlısı ise taksim.19. yüzyılda kurulan su şebekesi bu meydandan İstanbul’a su dağıttığı, yani taksim ettiği için bölgenin adı Taksim olarak anılmaya başlıyor. İşte meşhur Taksim ismini buradan alıyor

LEVENT: İsmi Osmanlı Dönemi’ne dayanan semtlerden biri olan Levent, III. Selim zamanında ismini almıştır. Bu semte Nizam-ı Cedid ordusuna mensup askerler için Levend Kışlası kurulur. Zaman geçtikçe semt Levent ismiyle bütünleşir. Günümüzde de ismini koruyor.

EMİNÖNÜ: İstanbul semt isimleri arasında Eminönü semtinin de ismini alış hikayesi Osmanlı’ya dayanır. Bu semtte bulunan çarşıların ve esnafın denetlenmesi dönemin eminlerine aitti. Bu sebeple bu semtin adı Eminönü olur.
KADIKÖY: Bugün Osmanağa Camisi olarak anılan caminin yerinde eskiden Kadı Mehmet Efendi’nin yaptırmış olduğu bir mescit bulunmaktaydı. Bundan dolayı bu semtin adı Kadıköy olmuştur. Bazı kaynaklara göre ise, İstanbul’un ilk kadısı Hızır Bey’e ihsan edildiği için Kadıköy adı verilmiştir.

ÜSKÜDAR: Farsçada “konak” anlamına gelir. Eskiden Anadolu’ya, İran’a, Arabistan’a gidip gelen kervanlar burada konakladıkları için bu adla anılmıştır.

CADDEBOSTAN: Bostanı bol olan semtte cadılar dolaştığına dair söylentiler var. Bu nedenle Cadıbostanı’ olarak anılıyor. Piyade Feriki Cemal Paşa bu bostanları satın alıp yerleşince, cadılar ortadan kayboluyor. Semtin adı da ‘Caddebostan’a dönüşüyor.


ÇATLADIKAPI: Marmara kıyısındaki 6. kapının yanındaki burç, 1532 depreminde çatlayınca, kapı ve bulunduğu semt ‘Çatladıkapı’ olarak anılıyor.

ETİLER: 1950’nin başında burada, 192 villa yapımı için Etibank’ın ortaklığıyla Etiler Yapı Kooperatifi kuruldu.

Semtin adı da bu kooperatiften kaldı.

ŞAŞKINBAKKAL: Henüz yerleşimin yoğun olmadığı dönemlerde, yaz günleri denize gelenlerin, burada iş yapılamayacağını düşünerek mahalle bakkalı için ‘şaşkın bakkal’ yakıştırması yapmaları semtin adını belirledi.

CAĞALOĞLU: Sinan Paşa’nın bu semtteki sarayından ve yaptırmış olduğu camiden dolayı semt Cağaloğlu ismini almıştır.

Cağaloğlu Sinan Paşa Osmanlı sadrazamıdır ve 16. yüzyılda yaşamıştır

KÜÇÜKÇEKMECE: Göllerin kenarına konumlanmış olan semtte, Anadolu’yu batıya bağlayan yol üzerinde bulunan boğazları geçmek için bir sistem oluşturulmuştur.

Boğazın iki yakasından sahile çakılı kazıklara bağlı halatlar gerilmeye ve bu halatlar sal üzerinden çekilerek karşıya geçmeye başlanılmıştır.

Bu nedenle ismi Çekmece olarak kalmıştır.

TAHTAKALE: Sözlük anlamı ‘kale altı’ olan Taht-el-kale’nin bozulmasıyla Tahtakale’ye dönüşen semtin, Mercan ya da Beyazıt dolaylarındaki eski sur benzeri yapının aşağı kotunda yer aldığı için bu ismi aldığı tahmin ediliyor.

SÜTLÜCE: Bugün Sütlüce semtinin olduğu yerde Süt Menbat isimli bir Rum köyü vardı.

Köyün bir köşesindeki bakır bir kadın heykelinin memelerinden su akar; bu suyun, kadınların sütünü çoğalttığına inanılırdı.

Bundan dolayı semt, Sütlüce oldu.

FERİKÖY: Semt adını Sultan Abdülmecit ve Abdülaziz dönemlerinde yaşayan Madam Feri‘den alıyor. Bölgede bulunan geniş topraklar padişah tarafından Madam Feri’nin eşine bağışlanmıştı. Ama eşi ölünce semt onun ismiyle anılmaya başlandı.

ŞİŞLİ: Şiş yapımıyla uğraşan ve Şişçiler diye anılan bir ailenin burada bir konağı olduğu ve ‘Şişçilerin Konağı’nın zamanla değişikliğe uğrayarak ‘Şişlilerin Konağı’ hâline gelmesiyle semtin adının Şişli olarak kaldığı anlatılıyor.

BEYOĞLU: Semtin isminin nerden geldiği konusunda çeşitli rivayetler bulunuyor. Bunlardan ilkine göre, İslamiyet’i kabul edip burada oturmaya başlayan Pontus Prensi’nden adını alıyor semt. Diğerine göreyse, ‘Bey Oğlu’ diye anılan Venedik Prensi’nin burada oturmasından geliyor semtin adı. Son bir rivayet de, burada oturan Venedik elçisine, yazışmalarda, “Beyoğlu” diye hitap edilmesinden semtin bu adla anıldığını söylüyor.


Yazarın Diğer Yazıları
30.05.2020 01:50
10.05.2020 04:47
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.